Erzurum 2 Şubesi

Erzurum Eğitim Bir Sen?den Bir Konu Bir Konuk Sohbetleri

Erzurum Eğitim Bir Sen’den Bir Konu Bir Konuk Sohbetleri

  Eğitim-Bir Sen Erzurum 2 nolu şubemizin her pazar günü düzenlemiş olduğu ‘Bir Konu Bir Konuk’ konulu konferansın bu haftaki konuğu Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Necdet ÇAĞIL hocamız ve  konu ise İSLAM’DA EĞİTİM VE EĞİTİMCİNİ VASIFLAR idi.

 

        Hocamız eğitim konusuna vurgu yaptıktan sonra İslam’da eğitim üzerine birçok yazı yazıldığını belirti bunlarda birisininde  (H. 160/776) ve (ölm.H. 191/806) tarihleri arasında yaşamış  İbni Sahnun’un Adabu’l Muallimin’i yazmış olduğu denemesidir. Bu denemede İbn Sahnun'un eğitim -öğretimle ilgili sistemli ve organizeli olmasa bile, eğitim -öğretim faaliyetlerini düşünen ve bu konuda görüş belirten ilk eğitim nazariyecilerinden birisi olması nedeniyle önemli bir şahsiyettir. Buda Eğitimle ilgili nelerin yapılması gerektiğini vurguladığını söyledi öğretmen ve öğrencini uyması gereken kuralları 7.yy belirlendiği  belirti.

 

     Şube başkanı Mustafa KARATAŞ Hocamıza teşekkür ederek sendikaların bir görevinin de  eğitim sisteminin ve müfredatının ders kitaplarını ve eğitimim en önemli unsuru olan öğretmenlerin gelişmesi için faaliyetler yapması gerektiğini belirti.